Vegan Beslenme ve Vegan Ürünleri Nedir?

Vegan Beslenme ve Vegan Ürünleri Nedir?

vegan-beslenme-ve-vegan-urunleri-nedir.jpg

Vegan beslenme son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bir kelime. Özellikle vegan diyeti ile adını sıkça duyduğumuz vegan beslenme nedir merak ederiz. Asla et ürünleri yemeyen ve bununla da kalmayıp hayvansal olan hiçbir ürünü kullanmayan kişilere vegan denir. Bu kişiler hayvandan elde edilen ürünlere fikren ve bedenen karşı çıkarlar.

Sık sık vejetaryen ve vegan beslenme karıştırılır durulur. Aslında birbirine yakın ama bir o kadar da uzak kavramlardır. Peki, vejetaryen ile vegan beslenme arasında ki farklar nelerdir? Vegan ürünleri ve vegan yemekleri hakkında kısa bilgiler edinmeye var mısınız?

Vejetaryen İle Vegan Beslenme Arasındaki İnce Çizgi

Vejetaryenlik nedir basitçe söylemek gerekirse sadece et yememekten ibarettir. Yani veganlık ile tek ortak noktaları budur. Veganlar ise hayvanlardan elde edilen hiçbir şeyi hayatlarına almazlar. Ayrıca vegan beslenme düzenlerinde hayvanlardan elde edilen yoğurt, süt, peynir, yumurta, tereyağı gibi besinler de yoktur.

Veganlar kullandıkları eşyalarda ve giysilerde de hayvansal bir ürün olmamasına dikkat ederler. Hayvan yününden yapılmış kıyafetler, yorganlar, kaz tüyü içeren yastıklar, deri ceketler ya da ayakkabılar veganlar için kullanılması yasak olan giysiler ve ürünlerdir.

Kozmetik konusunda da oldukça hassas olan veganlar içerisinde hayvansal katkı olan hiçbir makyaj malzemesi ya da kozmetik ürünü kullanmazlar. Yani vejetaryenlik ile veganlık birbirinden neredeyse tamamen farklı olan durumlardır.

Veganlar Neyi Savunur?

Veganların düşünce sistemleri tamamen hayvanları korumaya almaktır. İnsanların karınlarını doyurmaları, güzel giyinmeleri ya da cilt bakımı yapmaları için hayvanlardan faydalanmaları veganlar için tepki sebebidir. Hayvanların insanlar tarafından adeta sömürüldüğünü düşünen veganlar avlanma ya da hayvanlar üzerinden deney yapma gibi durumlara da son derece karşıdır.

Farkındalık bakımından duyarlı olan veganlar; hayvanların, insanlar tarafından bencilliğe kurban gittiğini savunur ve buna son verilmesi adına eylemlere ve etkinliklere bile katılırlar. Tüm bu idoloji çerçevesinde şekillenen Veganlık, vegan ürünleri ve vegan yemekleri şeklinde ayrılmaktadır.

Vegan Beslenme Düzeni Nasıldır?

İnsan vücudunun hayvansal gıdalara dayalı proteinlere ihtiyacı vardır. Ancak veganlar asla bu tarz besinler yemez. Bu da akıllara hemen “Veganlar protein ihtiyacını nasıl karşılıyor?'' sorusunu getirebilir. Ancak veganlar bu tarz besinlerin yerine yüksek protein içeren gıdaları koymayı başarmıştır.

Bütün bakliyatlar veganlar için ana beslenme kaynağını oluşturur. Bunun dışında ise ara öğün olarak meyve, kuruyemiş ya da tahılları tercih ederek vegan beslenme düzenlerini sürdürürler. D ve B12 vitaminlerine olan ihtiyaçlarını ise güneş ışığından karşılarlar. Ayrıca vegan yemekleri arasında taze sebzeler bolca yer alır.

Vegan Olursam Ne Olur?

Yapılan araştırmalar gösterir ki bünyelerini hayvansal gıdalardan arındıran ve tamamen sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenen veganlar çok daha sağlıklı bir vücuda sahiptir. Yani aslında süt, yoğurt, et, peynir gibi gıdaların içerisinde yer alan protein ve kalsiyum gibi maddeler vegan ürünleri arasında yer alan besinlerden de kolaylıkla alınabilir.

Şunu da söylemek gerekir ki hayvansal kaynaklı gıdalar vücutta birçok hastalığa neden olur ve zarar verir. Ancak veganlar bu tarz kalıtımsal rahatsızlıklardan ya da vücudun zarar görmesinden tamamen uzak bir şekilde yaşar. Hatta son zamanlarda birçok kişi beslenme tarzını vegan olarak değiştirme kararı almıştır.

Vegan yemekleri ile egzama, sedef gibi ciddi cilt rahatsızlıklarının iyileşmesi yönünde de ispat edilmiş başarılar söz konusudur. Veganlar daha temiz ve hafif beslenmeyi hayatlarına kural olarak geçirdikleri için vücutları da her zaman aynı şekilde temiz ve arınmış kalır.

Yorumunu ekle

Haber bülteni

Yeni tarifler hakkında e-posta güncellemeleri almak için kaydolun.