Tane Tane Pilavın Püf Noktaları Nedir?

Tane Tane Pilavın Püf Noktaları Nedir?

tane-tane-pilavin-puf-noktalari-nedir.jpg

Pilavın püf noktaları var mı? Gibi sorular kadınların birbirine en çok sorduğu sorulardan bir tanesidir. Çünkü pilavın yapımı her ne kadar kolay gözükse de lezzetini ve kıvamını tutturmak o kadar kolay olmuyor maalesef. Pilav Türk mutfağının vazgeçilmez gıdalarından bir tanesidir. Hemen hemen her gün bir yemeğin yanına yapılır.

Lezzeti ve tok tutuculuğu sayesinde sofralarımızdan eksik etmediğimiz bir üründür. Ancak pilavın Osmanlı zamanında bu günler de ki gibi çok bulunmadığını tıpkı et yemekleri gibi pilavın bol bulunmasının da zenginlik belirtisi olduğunu biliyor muydunuz?

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilavın püf noktaları var mı? Sorusuna cevap vermek gerekirse evet püf nokta sayabileceğimiz durumları yaptığınız takdirde pilavınızın lapa ya da lezzetsiz olma şansı bulunmamaktadır. Nihayetinde annelerimizin pilavı lezzetli yapmaları bir ayrıcalık değil işi bilmelerinden kaynaklıdır.

Pilavın püf noktaları öncelikle seçtiğiniz pirincin kalitesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle baldo pirinç tercih etmelisiniz.  Tencere kullanımı da en önemli noktalardan bir tanesidir. Yanmaz yapışmaz ve geniş bir tencere kullanmalısınız.  Pişirirken tereyağı kullanmanız da pilavınızı lezzetli yapar.

Pilavın kuru veya lapa olmasını etkileyen en büyük faktörlerden bir tanesi de kavurma işlemidir. Ya çok kavuruyoruz ya da hiç kavurmuyoruz. İkisi de yanlıştır. Tencere içerisine aldığımız pirinçleri kırmadan bir iki dakika yağın her pirince değmesini sağlayarak karıştırmalıyız. Diğer yapılan hatalardan bir tanesi de ilk başta harlı ateşte kaynatmak.

Pilav her zaman kısık ateşte ılık su ilave edilmesiyle yapılır bunu aklınızdan çıkarmayın lütfen. Ölçü de diğer önemli hususlardan biridir. Ayarı bir kaçırırsak sonuç olarak elimizde lapa bir pilav kalıyor. Unutmamalısınız ki 1 bardak pirince 1,5 bardak su ya da tavuk suyu veya et suyu ilave etmelisiniz. Ölçü kullanmayı sevmiyorsanız eğer pirincin hafif yüzeyini geçecek kadar su ilave etmeniz yeterlidir. 

Ve geldik en son ve en önemli aşamaya, pilavımız suyunu çekti ise hemen dinlenmeye bırakmalıyız. Bunu kimi sofra örtülerine sararak yapar kimi kâğıt peçete kapatarak ama ben size eskilerin yaptığı Pilavın püf noktaları saydıkları bir usulü söylemek istiyorum.

Tencerenin ağzına gazete kâğıdı koyup kapağını kapatmak belki çok saçma bulabilirsiniz ama gazete kâğıdı kadar suyunu çekmesine izin veren başka bir şey görmedim ben. Gazete nasıl bir üretimse artık camı da onun kadar güzel silen bir bez olmadığı gibi pilavda da işe yarıyor mutlaka deneyin hak vereceksiniz.

Pilavın Tane Tane Olması İçin Limon

Pilav yaparken birkaç damla limon suyu kullanmak pilavlarımızın bembeyaz olmasına sebep olduğunu artık herkes biliyor. Ancak genellikle yapılan bir hata vardır ki pilavı kavururken limon suyunun atılıyor olması, bu da pilavınızın ekşimtırak bir tat da olmasına sebep oluyor. Hele bir de limonun ayarını kaçırdı iseniz vay halinize!

Aslında yapılması gereken; pirinci yıkadıktan sonra yarım saat kadar su da bekletilmesi ve tüm nişastasından arınmasını sağlamaktır. Bu suya bir küp şeker ve birkaç damla limon suyu atmanız yeterli olacaktır. Şeker ne alaka diyebilirsiniz belki de ama şeker lapa olmasını engelliyor ve limon ile birlikte kullandığımız içinde pilavımız bembeyaz oluyor.

Yarım saat limonlu ve şekerli suda bekleyen pirinç hem nişastasından arınıyor hem de beyaz bir görüntüye bürünüyor ocağa almadan önce son bir yıkama yapmanız sayesinde de pilavınız da ne şeker tadı ne de limon tadı oluyor. Aslında ustaların sakladığı Pilavın püf noktaları sadece limon ve şekerli su da bekletmektir.

Yorumunu ekle

Haber bülteni

Yeni tarifler hakkında e-posta güncellemeleri almak için kaydolun.