Leziz mi Leziz Baklavanın Püf Noktaları

Leziz mi Leziz Baklavanın Püf Noktaları

baklavanin-puf-noktalari.jpg

Bayramların vazgeçilmez tatlısı olan baklava, her daim damakları lezzetlendirmeye devam eden tatlılardan biridir. Hazır baklava her ne kadar pratik olsa da evde yapılan baklavanın yerini tutmaz. Bu hususta baklavanın püf noktaları biliniyor olması, hazırını aratmayacak lezzet ve kıvamda baklava yapabilmeyi mümkün kılmaktadır.

Baklavayı lezzetli kılan sadece şerbeti değildir elbet. Birbirinden lezzetli birçok malzemenin uygun koşullarda ve zamanda bir araya getirilmesi mükemmel baklavanın sırrını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte el lezzeti de olmazsa olmazlar arasındadır.

Baklava yapımında lezzetin ortaya çıkmasında, baklava yapılacak yufkanın ne kadar ince olduğu, iç malzemesinin kalitesi, tereyağının hangi ısıda olduğu gibi detaylar yer almaktadır. Çıtır mı çıtır ev baklavası yapmak isteyenler baklavanın püf noktaları arasında yer alan baklava hamurunun açılışını dikkat etmek durumundadırlar.

Baklavanın Olmazsa Olmazı Baklava Hamuru Nasıl Hazırlanır?

Baklavanın püf noktaları arasında en dikkat edilmesi gerekenlerin başında baklava hamuru gelmektedir. Baklava hamurunun doğru yapılışı lezzetli baklavada ilk aşama olmaktadır. Baklava hamuru hazırlamak ilk aşamada oldukça zor olsa da ilerleyen zamanlarda daha iyisini yapmak mümkündür.

Her işin bir zorluğu vardır. Baklava hamuru açmak birçok kişi için imkansız gibi göründüğü için çoğu kişi baklava hamurunu hazır almaktadır. Baklava hamurunda başarılı olabilmenin ilk şart doğru unu kullanmaktır.

Baklavanın iyi bir şekilde açılabilmesi için sert buğday unu kullanılmalıdır. Bu unla yapılan hamuru yoğurmak meşakkatli olsa da baklavanın püf noktaları arasında ilk bu sır yatmaktadır. Baklavanın hamurunu yoğururken dışta içe bir yoğurma biçimi uygulanmalıdır.

Baklava Hamuru Hazırlanırken Gerekli Malzemeler

  • 5 su bardağı un,
  • 1 adet yumurta,
  • 1 su bardağı süt,
  • 1 su bardağı yoğurt,
  • 1 su bardağı sıvı yağ,
  • 1 paket kabartma tozu,
  • 1 tatlı kaşığı sirke,
  • ½ çay kaşığı tuz,

Baklavaya Çıtırlık Katan Baklava Hamuru Nasıl Açılır?

Baklava hamurunun açıldığı alanın düz olmasına dikkat edilmelidir. Baklava hamurunda kullanılacak olan malzemelerin oda ısısında bir süre bekletilmesi gerekmektedir. Bir araya getirilen malzemeler yoğrulduktan sonra yaklaşık yarım saat dinlenmeye bırakılmalıdır.

Dinlenen hamur iki parmak kalınlığında eşit bezelere ayrılır. Bezelere ayrılan hamur ele alınarak avuç içerisinde yuvarlanır bir kenara alınır. Yeterince dinlenen hamur tek tek üzeri nişastalanarak açılır.

Nişastanın buğday nişastası olması gerekmektedir. Baklavanın püf noktaları arasında bu duruma dikkat edilmektedir. Yufka açılabilecek en yüksek seviyede açılarak tepsiye dizilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta baklavaların tepsiye dizimi sırasında yufkanın üzerinde nişansa kalmamasıdır.

Tereyağı ile yağlanan ortalama 40 cm boyutundaki tepsiye yufkalar tek tek dizilir. Araları az miktarda yağlanır. Bir tepsi tereyağı için 300 gram civarı tereyağının eritilerek oda ısısına getirilmiş olması gerekir.

Yağ eritilirken üzerindeki beyaz köpüğün mutlaka alınması gerekir. Beyaz köpük fırınlanma aşamasında yanarak kötü bir görüntü oluşmasına neden olur. Baklavanın püf noktaları arasında bu da yer almaktadır.

Baklavanın içerisine ceviz, fındık, fıstık gibi isteğe bağlı olacak şekilde farklı malzemeler konulabilir. Baklava fırına girmeden dilimlenir, kalan yağ üzerinde gezdirilerek 160 derecede ortalama 45 dakika pişirilir.

Baklava Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Baklavanın püf noktaları arasında şerbeti de önemli yer tutmaktadır. Baklavanın lezzetli bir şekilde hazırlanmasında doğru hazırlanma yöntemi de önemli yer tutmaktadır. Bu işlem için 3 su bardağı şeker ve 3 su bardağı su oldukça idealdir.

Yaklaşık yarım saat kaynayan şerbete 3-4 damla limon sıkılır ocaktan alınır. Baklavaya şerbet dökülebilmesi için baklavanın ılık, şerbetin ise sıcak olması gerekir. Baklavanın püf noktaları denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de budur. Şerbeti çeken baklava servise hazır hale gelir.

 

Yorumunu ekle

Haber bülteni

Yeni tarifler hakkında e-posta güncellemeleri almak için kaydolun.